2023’e kadar 15 bin kilometre yol yapılacak

Başbakan Erdoğan, 8.5 yılda 13.6 bin km bölünmüş yol yaptıklarını belirterek, “2023’e kadar 15 bin km daha yolu Türkiye’ye kazandıracağız” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Otobüsçüler Federasyonu’nun (TOFED) Genel Kurulu’nda AK Parti’nin yol projelerini anlattı. Bölünmüş yol uzunluğunun şu anda 19 bin 700 kilometre olduğunu söyleyen Erdoğan, “79 senede 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol yapılmış, biz ise 8 senede 13 bin 600 kilometre yaptık, hesap ortada. AK Parti zihniyetinin iktidarı olmuş olsaydı Türkiye, bu süreç içinde 136 bin kilometre bölünmüş yol yapardı” dedi. Erdoğan, 2023 yılına kadar 15 bin kilometre daha bölünmüş yolu Türkiye’ye kazandıracaklarını belirtti.

HIZLI TREN GELİYOR
Ankara-Eskişehir hızlı tren hattının açıldığını hatırlatan Erdoğan, “Eskişehir- İstanbul hattının inşası devam ediyor. Test sürüşleri yapılan Ankara- Konya hattı bitti. 3 Haziran cumartesi günü Konya’ya hızlı trenle gideceğiz. Ankara-Sivas hattının çalışmaları sürüyor. Bu hat ilk etapta Erzincan’a kadar uzayacak. Ankara-Afyonkarahisar, Uşak, İzmir hattının da proje çalışmalarına devam ediyoruz” diye konuştu. Ulaştırmada asıl önemli projelerinin karayolları olduğunu belirten Erdoğan, Ankara- Samsun, Ankara-İzmir ve Ankara- Niğde arasına üç farklı otoyol inşa edeceklerini, Samsun otoyolunun yaklaşık 2.6 milyar liraya mal olacağını dile getirdi. Proje hizmetlerinin üç bölüm halinde ihalesini yaptıklarını, projenin, 2012’de tamamlanacağını belirten Erdoğan, 381 kilometre otoyol ve 51 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplamda 432 kilometre yol inşa edeceklerini, bu yolda 9 tünel, 13 viyadük ve 11 kavşağın yer alacağını kaydetti.

3,8 MİLYAR TL’ye OTOYOL
İzmir otoyolunun maliyetinin yaklaşık 3.8 milyar lira olduğunu ve 2012’de tamamlanacağını ifade eden Erdoğan, “505 kilometre otoyol, 30 kilometre bağlantı yolu olmak üzere Ankara-İzmir arasında toplamda 535 kilometre yol inşa edeceğiz” dedi. Asıl önemli otoyol projelerinin, Edirne-Habur arasındaki otoyolun Ankara-Niğde etabı olduğunu belirten Erdoğan, Edirne’den başlayan ve Ankara’ya kadar kesintisiz uzanan bir otoyolun olduğunu söyledi. Ankara-Niğde otoyolunun kesin projelerinin hazır olduğunu belirten Erdoğan, 285 kilometre otoyol, 57 kilometre bağlantı olmak üzere toplamda 342 kilometre yol inşa edeceklerini, burada da 4 viyadük ve 11 kavşağın yer alacağını ifade etti. Bu projenin, 2 milyar liraya mal olacağını kaydeden Erdoğan, “İnşallah, Habur etabını da en kısa zamanda tamamlayarak, Edirne-Habur arasında kesintisiz bir otoyolu ülkemize kazandırmış olacağız” dedi.

Anasayfa | Hakkımızda | Hizmetlerimiz | Projelerimiz | Referanslarımız | Blog | İletişim
Güngören Mahallesi, Turgut Özal Bulvarı Samur Sokak no: 2/2 Taşdelen Çekmeköy/İstanbul - 0216 509 12 96
info@sahininsaat.org - Sahininsaat.org - Copyright 2011 Tüm hakları saklıdır.