Hayalini Kurduğunuz Ev Kabusunuz Olmasın!

Yıllardır hayalini kurduğunuz ve satın almak istediniz… Test sürüşüne çıktınız mı, semtin size göre olduğuna karar verdiniz mi, çevredeki okulları araştırdınız mı… bu ve bunun gibi birçok önemli detayı yeni ev almak isteyenler için bir araya getirdik.

Satın almak istediğiniz daireyle ilgili en detaylı ve doğru bilgilere binada yaşayan komşulardan ulaşabilirsiniz. Sizi yönlendiren eş, dost yada emlak danışmanlarından daha doğru ve detaylı bilgiyi komşulardan alabilirsiniz.  

Zemin
Almak istediğiniz daire kullanılmışsa öncelikli dikkat etmeniz gereken nokta, deprem sonrası zemin etüdünün yapılıp yapılmadığıdır. Binanın temelinin durumu gözden geçirilmelidir. Gerekirse bina yetkililerinden kontrol amaçlı zemin etüdüne ilişkin belgeler istenebilir.

Bina:
Dairenin içine bakmadan önce yine kontrol etmeniz gereken unsurlardan birisi de binanın dış cephesidir. Dış cephe mantolamasının yapılıp yapılmadığı, yapıldıysa hangi malzemelerin kullanıldığı araştırılmalıdır. Özellikle zemin katında rutubet, derin çatlak gibi olumsuz faktörler gözden geçirilmelidir.  

Evin içinde:
Evin içine geçtiğinizde kontrol etmeniz gereken birçok detay olduğu unutulmamalıdır. İlk olarak evin hangi cepheye baktığı, günün hangi saatlerinde güneş aldığı, aydınlandığı öğrenilmelidir. Daha sonra düşünümeniz gereken evin masrafı var mı? varsa bu masraf ne seviyelerde olacak. Bu rakam kafanızda canlandıktan sonra, evin ıslak mekanları olarak tanımlanan banyo, tuvalet ve mutfaktaki su tesisatları ilk olarak gözden geçirilmelisi gereken noktalardan biridir. Eğer ufak da bir problem varsa su tesitatçsının kontrol etmesi evi satın alırken pazarlık payını artırabilir ve size ilerde masraf da çıkarmayabilir. Ardından evin içinde kullanılan ahşap ve demir doğramaları kontrol etmemiz gerekmektedir. Cam ve pencerelerde kullanılan doğramaların markası ve teknik özellikleri de kontrol edilmelidir. Doğamaya ne kadar masraf yapacağımız yada kullanılan malzemenin kalitesi, yine pazarlık payını artıracak en büyük etkenlerin başında gelmektedir. Daire içinde kullanılan ankastre ürünler varsa bunların da marka- modellerini, çalışıp çalışmadığını kontrol etmemizda fayda var. Banyoda kullanılan seramik, duş ekipmanlarının dayanıklılığı gözden geçirilmelidir.

Çevredeki okulları araştırın   
Okul çağında çocuğunuz olmasa bile yine de çevredeki okulları araştırın. Evi satmak istediğinizde, potansiyel alıcı çevredeki okul durumunu araştıracaktır. İyi okullara ulaşım kolaylığı olan semtlerde gayrimenkul fiyatları genellikle artma eğilimindedir.

Test sürüşüne çıkın!
Satın almayı planladığınız evden işyerinize trafiğin yoğun olduğu bir saatte gidin ve seyahat süresini test edin. Ev bakmaya genellikle haftasonları gidilir. Haftasonu trafiği yanıltıcı olabilir. Ayrıca, semtte bir tur atıp, sizin tarzınıza uyup uymadığını kontrol edin.

Semti tanıyın
Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyüşehirlerlerde semt seçimi oldukça önemlidir. Oturmak istediğiniz semtin size göre uygun olup olmadığını yine civarı gezerek, keşfederek  gözlemleyebilirsiniz.  

Ev bakmaya çıkmadan önce kredinizi hazırlayın  
Önceden kredi onayınızı almanız bütçe yapmanızı sağlayacaktır. Böylece, satın alamayacağınız evlere bakmanın sıkıntısını çekmezsiniz. Bütçenize uygun ve arzu ettiğiniz evi bulduğunuzda da, ciddi bir alıcı olarak güvenle pazarlık yapabilirsiniz.

Anasayfa | Hakkımızda | Hizmetlerimiz | Projelerimiz | Referanslarımız | İletişim
Fenerbahçe Mahallesi İğrip Sokak No:36 Kadıköy-İstanbul - 0216 509 12 96
info@sahininsaat.org - Sahininsaat.org - Copyright 2011 Tüm hakları saklıdır.