Türk İnşaat Şirketleri Yurtdışı İstihdamını Yüzde 40 Artırdı

Kuzey Afrika ve Ortadoğu’yu etkisi altına alan Arap baharı nedeniyle yurtdışı yatırımlarını Doğu Afrika ve Hindistan’a kaydıran Türk inşaat sektörü, rekor seviyelere ulaşan yeni iş fırsatlarıyla istihdamın lokomotifi olma rolünü sürdürüyor. Kariyer.net verilerine göre Cubuti’den Komorlar’a, Hindistan’dan Ukranya’ya kadar geniş bir coğrafyada faaliyetlerini sürdüren Türk inşaat sektörünün, 2011 yılının ilk 8 ayındaki istihdam oranını geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 40 oranında arttırdığı gözlendi. Bu dönem içerisinde sektörün yurtdışı yatırımlarında çalıştırılmak üzere beyaz ve mavi yakada toplam 4 bin 500 kişiye yeni iş fırsatı doğdu.

En çok istihdam fırsatı Suudi Arabistan ve Sudan’da

Kariyer.net verilerine göre oldukça geniş bir coğrafyada faaliyetlerini sürdüren Türk inşaat şirketleri için, 2011’in ilk 8 ayında en çok istihdam fırsatı sunan ülkeler Suudi Arabistan ve Sudan oldu. Diğer ülkeler ise şöyle sıralandı: “Irak, Rusya, Türkmenistan, Afganistan, Cezayir, Azerbaycan, Zambiya, Komorlar, Cibuti, Umman, İran, Hindistan, Kazakistan, Katar ve Ukrayna. Aynı dönem içerisinde Libya’da faaliyetlerini sürdüren şirketlerin istihdam oranlarının yüzde 80’in üzerinde düşüş yaşandığı görüldü.

Yurtdışı için tercüman ve aşçı aranıyor

Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, inşaat sektörünün sağladığı istihdam imkanıyla lokomotif sektör olmayı sürdürdüğüne dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Türk inşaat sektörü tarafından yurtdışında talep gören mavi yaka ve beyaz yaka pozisyonları, yurt içi için gelen taleplerle kıyaslandığında paralellik yaşandığı görülüyor. Ancak tercüman ve aşçı gibi yabancı ülkelerde yaşama katkı sağlayan pozisyonların yoğun bir şekilde istihdam edildiği gözleniyor”.

Yurt içinde mavi yaka ihtiyacı yüzde 142 arttı

Azoz, istihdam endeksi verilerine göre inşaat sektörünün yurtiçi ve yurtdışı istihdam tablosu ayrı ayrı incelediklerini belirterek, “2011 yılının ilk 8 ayında yurtiçi yatırım trendinin önemli ölçülerde arttığı gözleniyor. Sektörün yurtiçi için yayınlanan yeni iş ilanlarına göre 2011’in ilk 8 ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 73 artış oranıyla 13 bin beyaz yaka ve yüzde 142’lik artış oranıyla 6 bin mavi yakalı çalışana duyulan ihtiyaç, Kariyer.net verilerine yansıdı” dedi.

En çok inşat mühendisi istihdam edildi

İstihdam endeksi verilerine göre inşaat sektörü için yurt içinde en çok aranan beyaz yaka pozisyonu inşaat mühendisi oldu. Bunu sırasıyla mimar, şantiye şefi, makine mühendisi, elektrik mühendisi, sekreter, saha mühendisi, yönetici asistanı, proje müdürü, harita mühendisi, satış temsilcisi, teknik ofis mühendisi, muhasebe sorumlusu, ince işler şefi ve topograf pozisyonları takip etti.

Anasayfa | Hakkımızda | Hizmetlerimiz | Projelerimiz | Referanslarımız | İletişim
Fenerbahçe Mahallesi İğrip Sokak No:36 Kadıköy-İstanbul - 0216 509 12 96
info@sahininsaat.org - Sahininsaat.org - Copyright 2011 Tüm hakları saklıdır.